Metody pracy

Przedszkole Montessori w Tuchomiu

W żłobku i przedszkolu Oxfordzik w Tuchomiu stosujemy metodę nauczania Marii Montessori. To ceniona od lat technika, która pozwala dzieciom rozwijać się we własnym tempie i w kierunkach, jakie ich interesują. Samodzielne doświadczanie i odkrywanie świata wzmacniają wiarę we własne możliwości.

Kim była Maria Montessori?

Maria Montessori to włoska lekarka, która żyła w latach 1870-1952. Jest autorką słynnych słów „Pomóż mi zrobić to samodzielnie”, które idealnie odzwierciedlają główną myśl jej metody nauczania.

Twórczyni systemu, który stosujemy, pracowała jako pedagożka m.in. z dziećmi z autyzmem, a efekty jej nauczania okazały się spektakularne. Następnie została kierowniczką przedszkola, w którym również wdrożyła swoje metody.

Maria Montessori za nadrzędną wartość uważała wolność i traktowała ją jako przeciwieństwo zmuszania dzieci do siedzenia w szkolnych ławkach. Była zwolenniczką systemu, w którym maluchy samodzielnie decydują, czego chcą się uczyć i podchodzą do nowych doświadczeń twórczo oraz spontanicznie.

Nauka ma wynikać z kreatywności i prawdziwej ciekawości. Dorosły powinien być jedynie narzędziem, które umożliwia swobodny rozwój pociechy i wskazuje jej różne ścieżki.

Metoda nauczania Marii Montessori szybko rozprzestrzeniła się na całe Włochy, a następnie przeniosła do innych krajów. W 1929 roku swoją działalność rozpoczęło Międzynarodowe Stowarzyszenie Montessori. Nasze przedszkole współpracuje z Polskim Centrum Montessori, dzięki czemu cały czas się rozwijamy.

Czym jest metoda Marii Montessori stosowana w naszym przedszkolu?

Metoda Marii Montessori polega na spontanicznym podejściu do odkrywania świata. Nie narzucamy dzieciom tego, co muszą, lecz wskazujemy możliwości. Wspieramy je w poszerzaniu wiedzy i umiejętności w obszarach, jakie ich interesują. Maluchy mają wolność wyboru, która sprawia, że zyskują większą wiarę we własne siły.

Dzięki temu, że dziecko samo kieruje swoim rozwojem, łatwiej jest mu skoncentrować się na poszerzaniu umiejętności. Nie czuje presji, a jednocześnie kształtuje odpowiedzialność za to, co robi. W technice tej ogromne znaczenie mają tolerancja i poszanowanie naturalnych odruchów czy zainteresowań malucha.

W przedszkolu Montessori w Tuchomiu dajemy najmłodszym okazję do zdobywania wiedzy przez własną aktywność. Pociechy próbują, ćwiczą, sprawdzają, eksperymentują i odczuwają.

Robimy wszystko, by pomóc im zaspokoić dziecięcą ciekawość, a przy tym korzystamy z pobudzających logiczne myślenie i kreatywność materiałów. Każda pociecha ma szansę rozwoju we własnym tempie, z poszanowaniem swoich granic i w radosnym, pełnym miłości otoczeniu.

Dlaczego stosujemy metodę Marii Montessori w naszym przedszkolu?

W naszym przedszkolu stosujemy metodę Marii Montessori, ponieważ pozwala ona na kształtowanie indywidualnych uzdolnień i zainteresowań dzieci. Wzmacnia to samodzielność i poczucie własnej wartości bez konieczności stosowania systemu kar i nagród ani oceniania.

Nasza kadra pedagogiczna stanowi przede wszystkim wsparcie dla maluchów. Staramy się udostępniać im wszelkie narzędzia niezbędne do odkrywania świata na swój sposób. Swobodna technika nauczania rozwija zdolności społeczne i uczy dzieci, jak stawiać granice.

Indywidualne tempo nauki i zabawy sprawia, że nikt nie czuje się wykluczony. Maluchy od pierwszych lat życia poznają wartość wolności. Uczą się także niesienia sobie wzajemnej pomocy. Metoda ta wymaga od dziecka zaangażowania i aktywuje jego zaciekawienie ciągłym rozwojem.

Korzyści metody Marii Montessori w przedszkolu w Tuchomiu

Dzięki tej wymagającej samodzielności metodzie kształtuje się niezależność i samodyscyplina. Mimo wolności w przedszkolu panują zasady dotyczące m.in. utrzymywania porządku. Maluchy uczą się nie tylko tego, co je interesuje, ale również szacunku do przestrzeni wokół i grupy, w której przebywają.

Każde dziecko może rozwijać swoje unikatowe zdolności, dzięki czemu lepiej poznaje swoją wartość i ma szansę robić to, co kocha. Metoda włoskiej pedagożki wspomaga koncentrację i wskazuje, jak podejmować samodzielne decyzje. Stymuluje ona aktywność fizyczną, społeczną i duchową.

Metoda Marii Montessori to całkowita eliminacja przemocy, w pełni pokojowe podejście i nauka wyrażania swoich uczuć bez obaw o ocenę. Daj dziecku możliwość rozwoju wynikającego z naturalnych pobudek. Mamy wszelkie narzędzia i wiedzę, by wspomóc malucha we wzmacnianiu jego indywidualności i budowaniu wiary w siebie od najmłodszych lat.